Grzegorz Gajek „Ciemna strona księżyca”

Pierwszym polskim współczesnym autorem, którego książkę publikujemy w naszej serii „Światy wizjonerów”, jest Grzegorz Gajek.

Ciemna strona księżyca to powieść, w której odnajdziemy wiele różnych elementów gatunkowych, przez co niełatwo ją zaszufladkować. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to horror SF, ale ta etykieta byłaby dość krzywdząca. Zupełnie jakby chcieć o „Śledztwie” Stanisława Lema powiedzieć, że to horror – tylko horror.

Światem, do którego udamy się w międzyplanetarną podróż, rządzi cesarz, mający na swoich usługach powołaną w odległej przyszłości inkwizycję. W obliczu niepokojącej sytuacji związanej z oddziaływaniem jednej z planet gdzieś na krawędzi Wszechświata zamyka on wszystkie zmierzające tam szlaki transportowe i wysyła tajną misję mającą zbadać przerażające zjawiska. W skład grupy wchodzą poeta, inkwizytor, żołnierz i naukowiec. Podczas podróży odnajdziemy w nich nie tylko symboliczne nazwy, ale również pełnokrwistych i psychologicznie umotywowanych bohaterów, mierzących się z klaustrofobiczną, mroczną atmosferą statku otoczonego przez niepojęte dla ludzkiego umysłu tajemnice kosmosu. Droga do Empireum może być zarówno drogą do oświecenia, jak i potępienia.

Atutami książki Grzegorza Gajka są odniesienia do religii oraz mistycyzmu, jak również interesujące uniwersum, które pomimo kreacji świata dalekiej przyszłości, jest nam bardzo bliskie – tak jak pamiętamy z klasycznych fascynujących powieści SF.

Ciemna strona księżyca jest wznowieniem pozycji, której niewielki nakład już dawno został wyczerpany. Postanowiliśmy zatem przywrócić czytelnikom możliwość jej poznania, gdyż jest to również powieść, której zapomnienie w polskiej literaturze byłoby według nas niewybaczalne. Aby jednak sprawić Naszym Czytelnikom nie tylko jedną niespodziankę, wydanie zostało poszerzone o wszystkie napisane przez autora opowiadania z uniwersum Empireum.

Planowana premiera: Festiwal Fantastyki SkierCon 2018 (27 – 28 lipiec 2018)

Autorką okładki jest nasza niesamowita Joanna Widomska – Workshop!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *