Zasady przedsprzedaży

Na czym polega przedsprzedaż w IX?

Przedsprzedaż w Wydawnictwie IX w głównej mierze dotyczy wydań w oprawie twardej, choć można w czasie jej trwania zamówić także wydanie w miękkiej oprawie i otrzymać je wcześniej, zanim trafi do oficjalnej dystrybucji. Wydania w oprawie twardej są dostępne jedynie w naszej księgarni internetowej (nie dotyczy to książek, które wydaliśmy tylko w oprawie twardej i które znajdują się w szerszym obiegu księgarskim) i mają charakter wydań limitowanych. Ich nakład jest uzależniony od zamówień złożonych w przedsprzedaży, która trwa zazwyczaj około 10 dni (książki oferowane są wtedy w promocyjnej niższej cenie, która po zakończeniu danego okresu wzrasta). Zamówienia złożone w tym czasie pozwalają nam określić wysokość nakładu, po czym składamy oficjalne zamówienie do drukarni. Termin realizacji zamówienia książek w oprawie twardej w drukarni wynosi zazwyczaj około 3 tygodni (choć czasami zdarza się krótszy, a czasami są opóźnienia – o wszystkich kolejnych etapach realizacji zamówień naszych Czytelników, informujemy na Facebooku, Instagramie oraz w korespondencji mailowej). Zatem wysyłka gotowych zamówień ma miejsce po około miesiącu czasu od rozpoczęcia przedsprzedaży.

Limitowane wydania w oprawie twardej

W czasie trwania przedsprzedaży oprawy twardej nasi klienci są informowani, że mają do czynienia z wydaniem limitowanym. Czasami jednak niektóre pozycje są przez nas dodrukowywane. Jak więc ma się sprawa z tym „limitowanym wydaniem”?

Większość naszych książek  w oprawie twardej jest drukowana jednorazowo i nie doczekuje się wznowień w tym formacie. Pierwszy nakład, który, jak zostało wspomniane, jest określony na podstawie złożonych zamówień w czasie przedsprzedaży, jest ręcznie numerowany oraz zawiera różne dodatki (zazwyczaj dedykowaną zakładkę, ale były to również przypinki, naszyjniki, magnesy, widokówki). Zdarza się nam jednak czasami, że tytuły cieszące się większym zainteresowaniem, doczekują się dodruków. Taki dodruk nie jest już numerowany, ani nie zawiera innych dodatków. Nie stanowi również „zagrożenia” dla „limitowanego nakładu” ponieważ nadal wydanie danego tytułu jest wydaniem niskonakładowym, a taki dodruk pozwala nam wyjść naprzeciw naszym nowym Czytelnikom, jak i przyczynić się do utrzymania działalności na bardzo trudnym dla niszowych wydawnictw (a takim jesteśmy) rynku.

Co daje przedsprzedaż?

Przedsprzedaż przede wszystkim stanowi gwarancję posiadania edycji kolekcjonerskiej w oprawie twardej. Jako że dodruk takiej książki jest kosztowny, decydujemy się na niego w nielicznych przypadkach, zatem nigdy nie wiemy, czy dany tytuł jeszcze w takiej formie się pojawi, a nawet jeśli, to nie będzie on zbyt duży, o czym zostało wspomniane wyżej. Czas trwania przedsprzedaży daje również możliwość zakupu książki w niższej cenie oraz otrzymania dedykowanych mu dodatków i numeracji.